Jaké máme druhy medů

 

Víte, že existuje více druhů tohoto sladkého potěšení? Dělí se do dvou základních skupin na květový a lesní med. To ale není vše, dále jsou k dostání i smíšené medy. Jak si vybrat ten správný pro váš mlsný jazýček? To se dozvíte v dnešní aktualitě. 

 

Květový med 

 

Včely přeletují z květu na květ a nasávají svým sosákem sladkou šťávu, známou jako nektar. Proto tento druh medu nazýváme také jaké nektarový. Je lehce stravitelný, protože obsahuje větší množství pylu a jednoduchých cukrů (glukóza a fruktóza), vhodný je tak pro malé děti a starší lidi. Tento med si získal své podstatné užití v lidovém léčitelství, protože obsahuje řadu blahodárných látek. Používá se pro běžnou denní spotřebu, při nachlazení nebo jako přírodní sladidlo do čajů. Mají většinou světlou barvu v žlutých a hnědých odstínech. 

 

Květový med se rozděluje podle rostlin, ze kterých pochází na 

 

 • řepkový, 

 

 • slunečnicový, 

 

 • akátový, 

 

 • lípový 

 

• a další. 

 

Lesní med 

 

Říká se mu také medovicový med, protože se vytváří z medovice. Tu produkují mšice, které se živí šťávami ze stromů. Jeho barva je zlatavě tmavší, což je způsobeno rostlinnými barvivy obsaženými v míze dřevin. Obsahuje složitější cukry a více minerálů, stopových prvků a baktericidně působících látek, prospívající lidskému organismu. Je vhodný především pro sportovce a těžce pracující. Vyznačuje se velmi specifickou kořeněnou chutí a lahodnou vůní, díky kterým je tento med velmi oblíbený a žádaný. Jeho výskyt závisí na lokalitě a vývoji počasí, proto patří mezi vzácnější medy. 

 

Smíšený med 

 

Tento druh má velmi rozdílné vlastnosti závislé na většinovém podílu použitých rostlin. Má nektarový i medovicový původ, bez výrazné převahy jednoho z nich. Jsou to medy především z ostružin, z lípy, z různých květin a medovice. Často mají lahodnou chuť a tmavší barvu. Patří také mezi velmi oblíbené, neboť mají jedinečnou chuť. 

 

A který si na chleba nejraději mažete vy?

 

 

« zpět

AKTUALITY

Jaké máme druhy medů

02:18 - 30.10.2017

Víte, že existuje více druhů tohoto sladkého potěšení? Dělí se do dvou základních skupin na květový a lesní med. To ale není vše, dále jsou k dostání i smíšené medy. Jak si vybrat ten správný pro váš mlsný jazýček? To se dozvíte v dnešní aktualitě.

více «

 

Přichází čas na medovinu

02:13 - 30.10.2017

Chladné období nám pomalu klepe na dveře a v tomto nečase je ideální chvíle na hřejivou medovinu. Dříve než ji zakoupíte, si možná kladete otázku, z čeho je, jakým způsobem se vyrábí a zda existují i jiné příchutě než ta, kterou právě držíte v ruce.

více «

 

PF 2016

00:31 - 5.1.2016

Přejeme Vám medově sladký rok 2016.

více «

 


KONTAKT

JANKAR PROFI, s.r.o.

739 12 Čeladná 262

 

Tel.: +420 603 504 540

email: jankar.profi@seznam.cz

 

IČ: 258 681 28

DIČ: CZ258 681 28

Veterinární kód: CZ12989

CERTIFIKÁTY A OCENĚNÍ

Certifikát Certifikát Certifikát Certifikát


REGISTRACE
K ODBĚRU NOVINEK

Jméno:

E-mail:

- Zákazník

- Obchodník